Ако хапваме по шепа ядки всеки ден, рискът от развитие на диабет тип 2 намалява с около 40 процента.
До този извод достигнаха канадски учени от университета в Торонто след проведено изследване, информира в. Daily Express.
Провелите проучването твърдят, че вероятността да се разболеем от тежкото заболяване е по-ниска, ако ежедневно консумираме 30 грама ядки. Диабетът от този тип води до необратими усложнения като слепота и бъбречна недостатъчност, затова профилактиката на заболяването е много важна.
Изследвани са свойствата на бадемите, орехите, шамфъстъка, кашуто и макадамията. Освен че повишават защитата на организма ни срещу диабет от втори тип, те имат и противовъзпалителен ефект. Не на последно място намаляват нивото на „лошия“ холестерол, запазвайки това на „добрия“, който пречиства кръвта и пази сърцето.
Резултатите от настоящото изследване всъщност са в подкрепа на друго проучване по темата, популяризирано чрез сп. Diabetes Care. Там се твърди, че ядките спомагат за регулиране на нивата на кръвната захар и липидите в кръвта, като консумацията им може да оказва контрол върху диабета.
Ядките се смятат за суперхрана заради ценните протеини, фибри и антиоксиданти, които съдържат в хранителния си състав. Те укрепват и подмладяват организма.
Неотдавна друго изследване върху качествата на изброените черупчести плодове показа още незаменими техни ползи. Ако присъстват в менюто ни всеки ден, те имат силата да ни предпазят от сърдечносъдови болести, заболявания на дихателните пътища и дори рак.
Полезните качества на ядките са познати далеч в миналото. Известно е, че още в неолита хората са събирали тази суперхрана, за да си набавят енергия. Римляните също познавали предимствата им и ги използвали като лечебно средство за някои заболявания.
Изглежда, че 30-40 г. от вкусните ядки правят чудеса с човешкото тяло, чиито неотменни спътници са стресът, мръсният въздух и лошата храна. Затова – яжте ядки всеки ден, но в суров вид, защото при топлинна обработка те губят голяма част от своите ценни витамини и минерали.