Как йогата помага да се отървем от стреса

Чували сме много истории за ползите от йогата. Но кой има време да спре, да се вгледа в себе си и да медитира. Да не говорим, че резултатите няма да са видими веднага. А и трябва тишина и спокойствие. Толкова сме свикнали с непрестанния шум, звъна на мобилния, крясъците на децата и бързането за работа, да вземем детето от училище и да го закараме на балет/футбол, да напазаруваме, да сготвим, да се изкъпем, да оправим къщата, да легнем да се наспим бързо, защото ей сега ще звънне телефона… и отново така. Уморих се докато го пишех. А вие уморихте ли се докато го четете? Стресът е част от живота ни, защото ние му позволяваме да заеме важна част от него. И си мислим, че нищо не може да се направи. Всички живеят така. Е, това просто не е вярно.

Практикуването на какъвто и да било спорт е добра идея, защото намалява стреса. Практикуването на йога обаче ви дава много повече – физическа тренировка, за да оформите тялото си и да заздравите мускулите, костите и ставите. Да не говорим, че помага и на различните органи. Но това, което йога дава на вътрешния ни свят е много повече – чрез различни комбинации от физически упражнения, дишане и медитация ние можем не само да оформим тялото си, но и да отстраним дразнещия стрес и да се научим как да се успокояваме дори и в най-напрегнатите ситуации, т.е. да се научим на контрол.

Как да започнем?

В Интернет има достатъчно самоучители, които да ви помогна да навлезете в света на йогата. Най-добрият начин е обаче с инструктор. Проучете и посетете едно-две пробни занятия. Вижте дали ви харесва. Ако не обичате да тренирате в група, има индивидуални уроци или пък онлайн курсове, които може да практикувате от комфорта на дома си.

Йогата и психическото равновесие

В днешно време всички много добре знаем, че стресът и липсата на баланс в живота ни се отразяват и на физическото ни здраве. От 70-те години на миналия век редица учени изследват медитацията като един от начините да намалим напрежението и да постигнем редица здравословни ефекти. Въпреки популярността си обаче, йогата в нейната цялост е по-рядко обект на изследване.

Практикуващи йога обаче свидетелстват за намаляване напрежението. Как става това? Поредицата от физически упражнения, които изискват максимална концентрация и т.нар. пранаяма или дихателните практики са достатъчни, за да помогнат при леки депресии, леки до средни нива на стрес и тревожност.

Концентрирането върху определена дейност, различна от вашето ежедневие, допринася за отърсване от него. Йогата ви учи на дисциплина, на самоконтрол, а това допринася за контролиране нивата на стрес и тревожност.

Пранаяма е живителната сила в йогата. Следователно дихателните упражнения също допринасят за подобряване на вътрешния баланс. А от своя страна, това ще ви научи как да не допускате стреса да обсебва живота ви.

И на трето място, медитацията ви позволява да се обърнете навътре, към себе си, да чуете и видите от какво имате нужда и да го дадете на тялото и душата си. Различните видове медитация включително и такава, която може да изпълнявате докато миете чиниите или зъбите си, ще ви помогнат да включите различните практики в ежедневието си, без да се налага да им отделяте специално време.

Може също да погледнете

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Може да използвате HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>